07 Nov

PASAULES DIABĒTA DIENA 2017 SIEVIETES UN DIABĒTS Indra Štelmane, medicīnas doktore, Latvijas Diabēta federācijas prezidente

 

 

Pasaules Diabēta dienas tēma šogad ir «Diabēts un sievietes – tiesības uz veselību». Kampaņas mērķis ir aktualizēt diabēta problēmas sievietēm, veicināt nepieciešamo veselības aprūpes pakalpojumu, informācijas un apmācības un medicīnas tehnoloģiju pieejamību kā sievietēm ar diabēta riska faktoriem, tā sievietēm, kas slimo ar diabētu, lai uzlabotu diabēta ārstēšanas rezultātus, bet diabēta riska grupas pacientēm dotu iespēju mazināt savu saslimšanas risku.
Pēc Starptautiskās Diabēta federācijas aplēsēm, pašlaik pasaulē ir vairāk nekā 199 miljons sieviešu ar cukura diabētu, bet, turpinoties pašreizējām saslimšanas pieauguma tendencēm, 2040. gadā būs ap 313 miljoniem. Četras no desmit sievietēm ar cukura diabētu ir reproduktīvā vecumā – vairāk nekā 60 miljoni pasaulē. Cukura diabēts ir devītais biežākais nāves iemesls sievietēm ar diabētu un ir iemesls 2,1 miljonam nāves gadījumu gadā. Sievietēm ar cukura diabētu 10 reizes biežāk konstatē sirds un asinsvadu slimības, salīdzinot ar sievietēm bez diabēta. Sievietēm ar 1. tipa diabētu ir palielināts spontānu abortu un iedzimtu jaundzimušo anomāliju risks. 2015. gadā pasaulē kopumā 16,2 % (20,9 miljoni) sieviešu grūtniecības laikā konstatēti dažādas pakāpes cukura vielmaiņas traucējumi – gestācijas (grūtniecības) cukura diabēts. Apmēram pusei no tām 5–10 gadu laikā attīstās 2. tipa diabēts. Tostarp puse no pacientēm ar grūtniecības diabētu ir jaunākas par 30 gadiem.
Pēc Latvijas cukura diabēta reģistra datiem, 2016. gadā uzskaitē ir 88 945 pacienti ar cukura diabētu, no kuriem 51 088 (57,4%) ir sievietes ar cukura diabētu. Šajā skaitā neiekļaujas sievietes ar gestācijas cukura diabētu. Raksta autorei neizdevās atrast datus par gestācijas diabēta izplatību Latvijā pēdējos gados, bet tikai aptuvenu informāciju par 2013. gadu – apmēram 0,27 % sieviešu grūtniecības laikā konstatēts gestācijas diabēts. Tas liecina, ka Latvijā šī problēma netiek apzināta un diabētu grūtniecības laikā diagnosticēta.
Sievietēm raksturīgi diabēta simptomi
Lai gan vairums 1. un 2. tipa cukura diabēta simptomu sievietēm neatšķiras no diabēta simptomiem vīriešiem, tomēr ir daži simptomi un komplikācijas, kas raksturīgas tikai sievietēm:
• Lai gan rauga sēnītes (Candida albicans) ir daļa no cilvēka dabiskās gļotādu, t.sk. maksts floras, tomēr to pastiprināta augšana sakarā ar paaugstinātu cukura līmeni asinīs rada infekciju makstī. Maksts sēnīšu infekcija rada dzimumorgānu un maksts iekaisumu ar dedzināšanas sajūtu, niezi un biezpienveida aplikumiem. Iekaisums var skart dzemdes kaklu, urīnizvadkanālu un pat urīnpūsli, kā rezultātā urinēšana kļūst bieža un sāpīga.
• Rauga sēnītes pastiprināta augšana mutes dobumā iepriekšminētā iemesla dēļ rada iekaisumu mutes dobuma gļotādā – bērniem izpaužas ar baltām biezpienveida nogulsnēm uz mutes gļotādas, bet pieaugušiem – visbiežāk ar sārtiem un jutīgiem plankumiem uz mēles, smaganām vai vaigu gļotādām, kā arī sūdzībām par mutes sausumu un dedzinošām sāpēm ēdot.
• Seksuāla disfunkcija, kas izpaužas kā sāpes, maksts sausums vai samazināts libido (tieksmi pēc seksuālas aktivitātes). Ilgstoši paaugstināts glikozes līmenis asinīs pasliktina dzimumorgānu apasiņošanu un var būt par iemeslu samazinātam libido un spējai sajust orgasmu. Tostarp arī diabēta neiropātija veicina maksts sausuma attīstību un mazina arī seksualitāti. Uzskata, šī simptoma attīstībā iesaistīts insulīns, un veidojas insulīna rezistence (organismam vajadzīgs vairāk insulīna, lai uzturētu normālu glikozes līmeni asinīs), kas ir par iemeslu ne tikai ķermeņa masas pieaugumam un kārei pēc saldiem produktiem, bet arī ietekmē olnīcas, liekot tām pastiprināti producēt testosteronu un apturot normālu olšūnu ražošanu.
• Urīnceļu infekcijas sievietēm ir biežāk, jo baktērijām vieglāk sasniegt urīnpūsli. Lai gan urīna izvades sistēma ir veidota, lai aizsargātos no inficējošajām baktērijām un urīnpūslis izdala aizsargājošu vielu, kas novērš baktēriju pielipšanu tā sieniņām un dod urīnam ir antibakteriālas īpašības, kas kavē baktēriju augšanu, tomēr ilgstoši paaugstināts glikozes līmenis asinīs mazina šīs aizsargfunkcijas. Tā rodas urīna izvades sistēmas iekaisums, kas var skart arī nieres. Biežākie simptomi ir pastāvīga vēlme urinēt, dedzinoša sajūta urinējot, neliela daudzuma, bet bieža urinēšana, asiņu piejaukums urīnā, duļķains un smakojošs urīns, spiediena sajūta vēdera lejasdaļā vai pat drudzis ar nedaudz paaugstinātu temperatūru.

Kā diabēts ietekmē sievietes dzīvi
Pēc statistikas datiem, kopumā sievietes dzīvildze ir garāka nekā vīriešiem, jo tām ir mazāks sirds un asinsvadu slimību risks. Taču, ja sieviete slimo ar cukura diabētu, viņas sirds un asinsvadu slimību risks krasi pieaug, un mirstība sirds slimību dēļ ir pat lielāka kā vīriešiem. Pētījumos noskaidrots, ka starp diabēta slimniekiem sievietēm ar cukura diabētu infarkti biežāk ir smagāki nekā vīriešiem.
Vēl dažas slimības sievietes ar diabētu ietekmē citādāk:
• Nieru slimības kā komplikācija pacientēm ar 1. un 2. tipa cukura diabētu ir nopietnākas sievietēm nekā vīriešiem ar cukura diabētu.
• Depresiju sievietēm ar cukura diabētu sastop divas reizes biežāk nekā vīriešiem ar cukura diabētu.
• Nereti sievietēm ar cukura diabētu ir sliktāka diabēta kontrole un augstāks glikozes līmenis asinīs, kas ir par pamatu agrīnai diabēta komplikāciju attīstībai.
• Nereti sievietēm ar cukura diabētu ir lielākas glikozes līmeņa svārstības – hiper un hipoglikēmijas, kas sievietēm veicina liekā svara rašanos, noved pie asinsspiediena un holesterīna līmeņa palielināšanās biežāk nekā vīriešiem.
Vairāki apstākļi ir par iemeslu tam, ka 1. un 2. tipa diabēts ietekmē sievietes veselību atšķirīgi un daudz nopietnāk:
• Sievietēm ar cukura diabētu asinīs samazinās ABLH – labais holesterīns, kas ir par iemeslu lielākam sirds-asinsvadu slimību riskam.
• Sievietēm ar cukura diabētu var būt zemāks estrogēnu līmenis asinīs, kas veicina nopietnāku nieru slimību attīstību.
• Sievietes ar cukura diabētu bieži saņem mazāk «agresīvu» veselības aprūpi, t.sk. sirds-asinsvadu slimību profilaksi un ārstēšanu.
• Sievietēm ar cukura diabētu bieži ir policistiskais olnīcu sindroms, kas ir ne tikai diabēta riska faktors, bet arī var izraisīt neauglību.

Vai 1. un 2. tipa diabēts ietekmē grūtniecību
Ja cukura diabēts ir labi kontrolēts grūtniecības plānošanas un grūtniecības laikā, sasniedzot HbA1c < 6,5%, diabēts neietekmē grūtniecības gaitu un rezultātu. Taču grūtniecības laikā mainās organisma vajadzība pēc insulīna, tāpēc nepieciešams biežāk noteikt glikozes līmeni asinīs un piemērot medikamentu (insulīna) devas. Tas jau laikus pārrunājams ar ārstu-speciālistu. Turpretī, ja grūtniecības laikā cukura līmenis asinīs saglabājas paaugstināts, ir palielināts risks dažādu komplikāciju attīstībai kā mātei, tā jaundzimušajam: • Priekšlaicīgas dzemdības • Sarežģītas dzemdības vai operatīvas dzemdības (ķeizargrieziens) • Spontāni aborti • Preeklamsija (paaugstināts asinsspiediens un olbaltums urīnā) • Iedzimtas anomālijas (piem. sirdskaites uc) • Liels bērns > 4000 g jeb makrosomija
• Jaundzimušo hipoglikēmija
• Jaundzimušo hiperbilirubinēmija ( jaundzimušo ādas un acs ābolu dzelte)
• Elpošanas problēmas jaundzimušajam
• Diabēta komplikāciju – retinopātijas un nefropātijas – pasliktināšanās mātei
• Biežākas urīna izvadceļu infekcijas

Gestācijas diabēts

Gestācijas diabēts jeb grūtnieču diabēts ir jebkuras pakāpes un izteiktības cukura vielmaiņas traucējumi, ko pirmo reizi konstatē grūtniecības laikā. Visbiežāk to konstatē sievietēm pēc 24. – 28. grūtniecības nedēļas. Pēc Starptautiskās Diabēta federācijas datiem, pasaulē apmēram 16% grūtniecību komplicējas ar diabētu. Parasti pēc dzemdībām gestācijas diabēts izzūd, bet var būt gadījumi, kad grūtniecības laikā sieviete saslimst ar 1. tipa diabētu vai arī sāk izpausties 2. tipa diabēts. Šajos gadījumos, protams, slimība paliek, un tā ir jāturpina ārstēt arī pēc dzemdībām.

Gestācijas diabēta riska faktori:
ĶMI ≥30 kg/m²,
Iepriekšējā grūtniecībā jaundzimušā svars – 4,5kg vai vairāk
Gestācijas diabēts iepriekšējās grūtniecībās
Cukura diabēts ģimenes anamnēzē (cukura diabēts pirmās pakāpes radiniekiem)
Piederība etniskai grupai ar augstu diabēta attīstības risku
Latvijā Ministru kabineta noteikumi Nr. 611 nosaka visām riska grupas grūtniecēm 24.–28. grūtniecības nedēļā vai vismaz līdz 32. nedēļai veikt diabēta diagnostikas testu (OGTT – ogļhidrātu tolerances testu ar 75g glikozes).

MK Noteikumi Nr. 611 paredz diabēta diagnostikas testu veikt, ja:
ĶMI ≥ 25 kg/m² vai palielināts ķermeņa svars ≥ 20% virs ideālā ķermeņa svara
Grūtnieces vecums ≥ 35 gadi
Glikokortikoīdu lietošana anamnēzē
PCO sindroms vai citi sindromi, kas saistīti ar insulīna rezistenci anamnēzē
Liels svara pieaugums iepriekšējā grūtniecībā
Nedzīvi dzimis bērns iepriekšējā grūtniecībā
Atkārtoti glikoze urīnā esošajā grūtniecībā
Augļa makrosomija (svars – 4000 g un vairāk) esošajā grūtniecībā
Daudzūdeņainība esošajā grūtniecībā
Gestācijas diabēts iepriekšējā grūtniecībā [atkārtošanās risks – 75%]
Pirmās pakāpes radiniekiem – cukura diabēts

Diabēta ārstēšanas īpatnības
Lai gan cukura diabēta ārstēšana praktiski neatšķiras sievietēm un vīriešiem, tomēr sievietēm jāpārvar daži izaicinājumi, lai sasniegtu labu diabēta kontroli:
• Pastiprinātas un mainīgas glikozes līmeņa svārstības dažādos menstruālā cikla periodos, grūtniecības, bērna zīdīšanas un menopauzes laikā. Lai šajos periodos saglabātu labu diabēta kontroli, ir būtiski biežāk noteikt glikozes līmeni asinīs un piemērot, ja nepieciešams, medikamentu devas.
• Dažas hormonālās pretapaugļošanās (kontacepcijas) tabletes var paaugstināt glikozes līmeni asinīs. Tāpēc ar ārstu pārrunājams, vai varētu izmantot tādas, kas glikozes līmeni ietekmē nenozīmīgi (mazu devu t.s. mini tabletes).
• Paaugstināts cukura līmenis asinīs bieži izraisa sēnīšu infekcijas. To ārstēšanai nepieciešami papildu medikamenti. No sēnīšu infekcijām var izvairīties, uzlabojot diabēta kontroli un normalizējot cukura līmeni asinīs, lietojot medikamentus, kā rekomendēts, samazinot ogļhidrātus uzturā un izvēloties zema glikēmiskā indeksa produktus, aktivizējot savu dzīvesveidu un pārbaudot cukura līmeni asinīs.
Nobeigumā
Kā uzskata Buda, nav svarīgi tas, kas noticis pagātnē. Tā ir pagātne. Būt priecīgai dzīvot tagadnē dos jaunas iespējas nākotnē: «Kas tu esi tagad, parāda to, kāds tu esi bijis. Taču to, kāds tu būsi, parāda tas, ko tu dari šobrīd.».