11 Mai

Novērtē veselību – izzini diabēta riskus

 

Liepājas Diabēta biedrība, pateicoties Liepājas pilsētas pašvaldības piešķirtajam līdzfinansējumam projektu konkursa “Ilgtermiņa veselības veicināšanas pasākumi ar plašu sabiedrības iesaisti” ietvaros, organizē pasākumu ciklu “Novērtē veselību – izzini diabēta riskus”. Projekta primārais mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par prediabētu un cukura diabētu, tā būtiskākajiem riska faktoriem un noteikt potenciālos veselības riskus diabēta attīstībai katram, kurš apmeklēs Liepājas Diabēta biedrības rīkotos pasākumus, kā arī pilnveidot pacientu ar cukura diabētu zināšanas veiksmīgākai diabēta pašmenedžmeta nodrošināšanai.

Iedzīvotājiem, kuri apmeklēs Liepājas Diabēta biedrības rīkotos pasākumus, būs noteikti būtiskākie riska faktori, kas saistāmi ar diabēta attīstību, it īpaši 2.tipa diabēta attīstību, kas šobrīd minama kā aktuāla problēma ne tikai pieaugušo vai senioru vidū, bet nu jau arī bērnu un jauniešu vidū, ņemot vērā viņu uztura režīmu, mazkustīgo dzīvesveidu u.c. faktorus. Tiks veikts informatīvais darbs, kā arī atgādināts sabiedrībai par veselības nozīmi, tās saglabāšanu un regulāru veselības kontroļu nepieciešamību. Šī pasākuma ietvaros  bezmaksas veselības mērījumus varēs veikt arī cilvēkiem ar invaliditāti un cilvēkiem no sociālā riska grupām – pensionāriem, maznodrošinātām personām.

Dzīves pieredze liecina, ka diabēts ir saistīts ar nopietnu komplikāciju attīstību kā rezultātā samazinās dzīves kvalitāte, pieaug veselības aprūpes izmaksas un samazinās dzīves ilgums. Pasaulē 12% no veselības aprūpes budžeta tiek tērēti diabēta ārstēšanai, tādēļ laikus vēršot iedzīvotāju uzmanību uz galvenajiem veselības riskiem un spēju tos atpazīt, un laikus novērst var tikt ietaupīti resursi. Primārā uzmanība jāvērš uz profilaksi, nevis uz sekām, un to paredz Liepājas Diabēta biedrības veidotais projekts.

Veselības mērījumu veikšana un informatīvi – izglītojošo pasākumu norisei tika izvēlēta Liepājas Diabēta biedrība – Klaipēdas iela 96A (Liepāja). Informatīvos pasākumus ar veselības mērījumiem plānots realizēt arī Liepājas universitātes studiju programmas “Jauno mēdiju māksla” studējošiem – Kūrmājas prospektā 13, Liepājā; Latvijas Republikas Valsts robežsardzes Liepājas nodaļai – Zemnieku ielā 6/8, Liepājā; Liepājas Raiņa 6.vidusskolas personālam – šobrīd (pagaidu) adresē K.Ukstiņa ielā 19/23.

Liepājas Diabēta biedrības telpās pasākums notiks šā gada 2.jūnijā. No plkst.10.00 ikviens interesents aicināts ierasties uz mērījumu veikšanu un informācijas iegūšanu. Savukārt plkst.11.00 “Heivo” uztura speciāliste Līga Dobravaļska pastāstīs par savlaicīgi nediagnosticēta un nekontrolēta diabēta riskiem, sevišķu uzmanību veltot hroniskas nieru mazspējas attīstībai. Savukārt ambulatorās aprūpes māsa Līga Ēriksone sniegs ieskatu diabēta profilaksei un rīcībai, lai mazinātu cukura ietekmi uz dzīves kvalitāti.