25 Okt

Nieru veselība pacientiem ar cukura diabētu. Līga Ēriksone, Ambulatorās aprūpes māsa

Nieres nodrošina organismam svarīgas funkcijas:

 • Piedalās nemainīgas organisma iekšējās vides uzturēšanā, tās regulē sāļu līdzsvaru organismā, uzturot nemainīgu jonu koncentrāciju asinīs un šķidruma tilpumu. Nieres ir atbildīgas arī par asiņu vides pH uzturēšanu relatīvi nemainīgā līmenī.
 • Piedalās asinsspiediena regulēšanā, jo nierēs veidojas enzīms renīns, kas var paaugstināt asinsspiedienu, ja tas ir pārāk zems.
 • Izvada no organisma nevajadzīgās vielas, nofiltrējot tās no asinīm.
 • Stimulē sarkano asinsķermenīšu (eritrocītu) veidošanos, jo tās ražo hormonu eritropoetīnu.

Ir divi svarīgākie nieru bojājumu iemesli – cukura diabēts un paaugstināts asinsspiediens.

 • Cukura diabēts ir visbiežākais hronisku nieru slimību iemesls.
 • Savukārt ilgstoši paaugstināts asinsspiediens (vairāk par 140/90 mm Hg), kas netiek efektīvi pazemināts, ir otras izplatītākais iemesls.

Kā papildus riska faktori hronisku nieru darbības traucējumu attīstībai ir:

 • Dabiskie novecošanās procesi,
 • Aptaukošanās,
 • Ateroskleroze,
 • Iedzimti nieru darbības traucējumi,
 • Ilgstoša dažādu medikamentu (piemēram, aspirīna, un citu nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu) un
 • Alkohola lietošana,
 • Ilgstoša atrašanās vietās, kur cilvēka organisms pakļauts indīgu ķīmisko savienojumu ietekmei u.c.

Hronisku nieru darbības traucējumu simptomi parasti ir nespecifiski, turklāt tie var būt novērojami tikai vēlīnā slimības stadijā: nogurums, bezmiegs vai citi miega traucējumi, biežāk rodas vajadzība apmeklēt tualeti, elpas trūkums, slikta dūša, vemšana, ēstgribas zudums, ādas krāsa var kļūt bāla, smagākos gadījumos var rasties arī krampji.

Ieteikumi, kā pasargāt savu organismu no nieru darbības traucējumu rašanās:

 • Uzturā jālieto pietiekami daudz ūdens, jo tas ir ļoti nepieciešams pareizai nieru darbībai.
 • Jāizvairās ilgstoši lietot medikamentus, ja tie tomēr ir nepieciešami, tad jākonsultējas ar ārstējošo ārstu par nepieciešamību regulāri pārbaudīt nieru darbību.
 • Cilvēkiem ar dažādām hroniskām slimībām rūpīgi jāseko ārsta sniegtajiem dzīvesveida ieteikumiem, lai samazinātu iespējamo bojājumu attīstības risku.
 • Jāatmet smēķēšana. Smēķēšana bojā asinsvadus, tā samazinot asins daudzumu, kas ieplūst nierēs. Tāpat smēķēšana pasliktina nieru slimību pacientu stāvokli, kā arī mazina atsevišķu medikamentu efektivitāti.
 • Nepieciešams sastādīt uztura plānu – veselīgs ēšanas režīms, uzturā samazināt sāli un nātriju. Ēdienkartē pietiekamu daudzumu augļu un dārzeņu, kā arī produktus, kas satur vērtīgās omega-3 taukskābes, piemēram, lasi. Ierobežot sāls un olbaltumvielu patēriņu – šo produktu pārstrāde un izvadīšana rada nierēm papildu slodzi, turklāt pārmērīgs daudzums sāls paaugstina asinsspiedienu, nodarot kaitējumu nieru asinsvadiem.
 • Nepieciešams regulāri sekot līdzi saviem asinsspiediena un glikozes līmeņa rādītājiem.
 • Nepieciešama regulāra fiziskā aktivitāte un sekošana ķermeņa svaram. Fiziskās aktivitātes uzlabo ne vien figūru un pašsajūtu, bet arī veselību, tai skaitā nieru darbību.
 • Nepieciešams 7 – 8 stundas kvalitatīva nakts miega.
 • Profilaktiski var tikt lietots D vitamīns. Aktīvs dzīvesveids, veselīgs uzturs un rūpes par savu veselību palīdzēs aizkavēt dažādu slimību rašanos, kā arī uzlabos pašsajūtu un palielinās darbaspējas!